Moberg, Julia Alfrida (1879 - 1939) [sv]

Moberg, Julia Alfrida (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter (PUL): nordiska@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:54:14
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/90d037ea-85d2-4b03-aa05-b15e6a9a8a1f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Moberg, Julia Alfrida
Swedish

First name
Julia Alfrida
Swedish

Last name
Moberg
Swedish

Alternative name
Östergren
Swedish

Birth
23.07.1879 Norrköpings kommun, Östergötlands län

-Time
23.07.1879
-Place reference
Norrköpings kommun, Östergötlands län

--Place (text)
Norrköpings kommun, Östergötlands län
Swedish
Death
26.11.1939

-Time
26.11.1939
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Alfrida Östergren eller Frida Östergren överlämnade 1934 en samling bilder påstått tagna av fru Östergren själv vid sekelskiftet i syfte att i bild söka bevara arkitektuerbeståndet i Norrköpings stad. Omkring 200 bilder. Underlag till vykort som fadern J.A. Östergren sålde i sin tobaksaffär.

Den 10 februari 1909 gifte sig Alfrida Östergren med ingenjören Otto Wilhelm Moberg.

Swedish

Occupation
Photographer 1899 1902 Norrköpings kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

-Timespan
1899 1902

--Earliest time
1899
--Latest time
1902
-Place reference
Norrköpings kommun

--Place (text)
Norrköpings kommun
Swedish
Reference
Mantalslängd, Norrköpings stadsarkiv (Huvudkälla)
Swedish

Editorial note
Bevisligen är i alla fall en del bilder i samlingen inte tagna av fru Östergren själv.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish